کلاس جهانی اثر بخشی کلی تجهیزات OEE

مقدار کلاس جهانی شاخصOEE  حدود ۸۵% به بالا می باشد موضوعی که در این مقدار مهم است اینست که فقط عدد و میزان ۸۵% انحصارا” مدنظر نیست و شما می بایست همچنان که در جدول کلاس جهانی قید شده است مقادیر سطح دسترسی ( Availability )، عملکرد ( Performance )  و کیفیت  ( Quality )نیز در محدوده اعلام شده قرار داشته باشند و در آنصورت هنگامی که مقادیر را در هم ضرب کنیم عدد ۸۵% برای OEE  معتبر و مورد پذیرش خواهد بود .

اما مفهوم عدد ۶۰ % =OEE  ( به عنوان مثال برای یک دستگاه ) چیست ؟ به طور خلاصه یعنی اینکه ما از ۶۰ % پتانسیل دستگاه استفاده می کنیم و الباقی آن ۴۰ % اتلاف داریم ( رجوع شود به شش ضرر یا اتلاف بزرگ ) .

در واقع در مبحث TPM از شاخصی به نام اثربخشی جامع تجهیزات OEE جهت روشن کردن میزان تأثیر شش اتلاف بزرگ و اندازه گیری میزان سلامت عمومی تجهیزات استفاده می شود . به طور متوسط در کارخانجات دنیا این میزان حدود ۶۰ الی ۷۰ % می باشد و به این معنا است که در کارخانجات تنها از ۶۰ الی ۷۰% توانائی و پتانسیل دستگاههای خودشان بهره می برند و لذا حدود ۴۰ % دیگر فرصت جهت سود آوری و بهره وری پتانسیل بالقوه وجود دارد !!

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.