,

نکات طلائی در محاسبه شاخص اثر بخشی کلی تجهیزات OEE

چند سال پیش در اولین کنفرانس ملی نت بهره ور فراگیر که در تهران برگزار شد به همت دوست خوبم آقای مهندس برزگر مقالات بسیار مفیدی ارائه شد آن موقوع در نقش  دبیر کمیته مهندسی کنفرانس انجام وظیفه شد و اکثر مقالات ابتدا بررسی و توسط اعضا کمیته مهندسی بازخوانی و تایید نهایی برای ارائه در کنفرانس می شد.یکی از مقالات توسط یکی از کارخانجات سیمان کشور در خصوص اثر بخشی کلی تجهیزات بود که در گزارش تهیه شد شاخص های بالا ۹۵ درصد تا ۱۱۲ درصد برای OEE به چشم می خورد.در ابتدای این امر مقاله برای ارائه در کنفرانس رد شد ولی بدلایلی این مقاله مجدد طرح موضوع شد چون این گونه اشتباهات زیاد بود و فرصت خوبی بود که به نقد و بررسی بیشتری برای اطلاع شرکت کنندگان گذاشته شود و به نوعی محتوی یادگیری کنفرانس را بیشتر و بهبود می داد.

بهر حال در اینجا چند نکته  کلیدی تقدیم می گردد:

  1. شاخص اثر بخشی کلی تجهیزات OEE یکی از شاخص های کلید در نت بهره ور فراگیر TPM است وقتی سازمان در مسیر نت بهره ور فراگیر حرکت نمی کند محاسبه این شاخص فقط بازی با اعداد است!
  2. این شاخص را برای تجهیزات هر فرآیند تولیدی محاسبه نمی کنند مثلا برای خطوط تولید پیوسته هم چون سیمان ، پتروشیمی و غیره محاسبه آن غیر ضروری است باید مشابه آن شاخص های دیگری محاسبه شود و فنون و فرمول های آنها نیز فرق می کند.مثل OUE یا غیره که به یونیت یا واحد بر می گردد نه به تجهیز!
  3. برای پیاده سازی این شاخص حتما باید هدف کلان سازمان مشخص باشد پیاده سازی شاخص با محاسبه شاخص خیلی فرق می کند محاسبه آن بازی با اعداد و گزارشات است و پیاده سازی آن منوط به فرهنگ سازی و صرف هزینه های پروژه های بهبود است!
  4. اگر خودمان را بکُشیم و ژاپن به توان ۲ باشیم این شاخص از ۱۰۰ درصد بیشتر نمی شود! اگر شد!! طرح ریزی و محاسبات شما بخصوص در محاسبه ظرفیت اسمی تجهیزات اشتباه بوده است.پس خیلی به خود نبالید و جلوی مدیریت گزارشات کاذب تقدیم نکنید!
  5. این شاخص را قرار نیست برای هر تجهیزی محاسبه کنید آخر محاسبه شاخص OEE برای دستگاه سیکلون یا کمپروسور چه مفهومی دارد؟ نهایتش با اعداد بازی می شود و درصد OEE بالاتر از ۹۵ درصد می گردد خوب بعدش چی بگذریم که چگونگی تعریف دیگر شاخص های عملکرد و کیفیت و غیره برای سیکلون و کمپروسور خودش هنری است.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.